MaptimeTirana

Pershendetje,

Kam kenaqesine tiu informoj qe kam hapur nje local chapter te maptime per tiranen. Link eshte ky ketu http://maptime.io/tirana/

Mendoj se do ishte mire te organizonim nje takim per kete te hene(meqe eshte dhe pushim)

Nuk e di nqs kemi mundesi te bejme dicka?

Amanti

3 Likes

Amanti përshëndetje,

shume lajm i mirë, bravo! Në përgjithësi mund ta përdorësh hackerspace për sa herë të kesh nevojë mjafton që në ambient të jetë një nga anëtarët, për arsye që nënkuptohen :). Listën e anëtarve që mund të kontaktosh për këtë mund ta gjesh këtu: https://wiki.openlabs.cc/faqja/Anëtaret. E them në parim se të hënën gjasat janë që do jem dhe unë aty, pra do ketë njerëz. Do ishte mirë që takimi të bëhet në 17.00 të hënën. Si mendon?

Gjithashtu do propozoja që ta ndash dhe ne mailing list të komunitetit shqipfolës OSM. Link-un e gjen këtu: https://wiki.openlabs.cc/faqja/OpenStreetMap


Redon Skikuli

@diskmanti e shtova dhe këtu për ata që bëjnë hapat e para në OSM dhe kanë gjetur diku wiki të OLs: https://wiki.openlabs.cc/faqja/OpenStreetMap


R.S

Te falenderoj per feedback positiv. :smiley:

Orari i te henes me duket shume i pershtatshem. Do te krijoj nje event dhe do e shperndaj nepermjet mailing list.

Faleminderit

Super, thanks Amanti! Per Facebook event mund te ndihmojme me nje dizajn banneri nese te duhet gjithashtu.

P.S: Nese ke deshire te perfshihesh me tej ne vijim, mund te aplikosh dhe per tu anetaresuar :slight_smile:

Hello,

Te falenderoj per deshiren e design te nje banner. Po do sihte me cool, sipas mendimit tim, nqs mund te krijonim nje logo te maptime tirana njesoj si maptime e tjera. Kane nje design te vecante. Gjithsesi shpresoj qe te mund ta flasim live ndonje dite. :smile:

PS: Cfare duhet te bej per tu antaresuar?

Po sure. Shihemi ne ndonje nga aktivitetet ne vijim.

Mund te anetaresohen te gjithe qe kane qene aktiv ne 3 muajt e fundit me te pakten nje kontribut ne Open Labs. Me shume detaje:

https://openlabs.cc/sq/anetaresohu/

Persa i perket kesaj
Eventi ne maptime: http://maptime.io/tirana/ faleminderit Amanti per vleresimin ndaj Open Labs :slight_smile:
Eventi ne fb: https://www.facebook.com/events/249670828837871/

Cheers :slight_smile:

1 Like

Faleminderit @nshehu :smile:

1 Like

@nshehudhe @diskmanti krijova dhe faqen në wiki: https://wiki.openlabs.cc/faqja/Maptime_Tirana_nr._1


R.S

Faleminderit @rskikuli. Sapo e plotesuam edhe pershkrimin per raportin e eventit. @all ju lutem hidhini nje sy dhe me thoni ne duhet te shtoj gje.

Nafie Shehu

1 Like

Pershednetje,

Duke pare suksesin qe pati eventi i pare i maptimetirana :smile: do propozoja qe te organizonim takimin e rradhes nga java tjeter.

Po medoja te diskutoja mbi QGIS dhe si mund te perdoren te dhenat e OSM per te krujaur harta.

@nshehu me thoni si ju duket si ide dhe kur mund te leme ndonje dite

1 Like

Hey Amanti :slight_smile:
Me duket shume ide e miredo propozoja daten 3 maj pasi edhe ne etherpad eshte e lire?
Do na duhet edhe nje imazh per eventin ose mund te pershtasim imazhin e maptime? @anxhelo mund te na ndihmosh me kete? Mendoj te presim sygjerimet e te tjereve dhe pastaj te vendosim sesi te procedojme?:slight_smile:

Përshëndetje,
unë jam dakord me datën 3 maj, por përvec QGIS do dëdhiroja të flsinim dhe për prezencën që kemi në OSCAL me info booth ku @evavranici , @anisakuci9 dhe @Amarildo do ndihmojnë për këtë. :blush:

Nqs do te jem ne Tr ne datat 1 ose 3 maj, do marr pjese, persa i perket diskutimeve besoj se tani duhet te jemi me te perqendruar ne realizimin e projekteve konkrete, dhe jo ceshtje teorike. Disa ide i kam dhene, kshu qe nuk do ishte keq sikur dikush nga ne apo edhe nje grup prej nesh te dalin me nje pune konkrete

3Maj eshte mire dhe per mua

Me bej ping dhe ti bej une. Thjesht me thuaj cfare mediumesh te nevojitet (Website, Facebook etj)

@elioqoshi Me shume ideja eshte qe na nevojitet per ta vene tek header i faqe: MaptimeTirana si edhe si foto profili ne twitter. Do ishte cool nq do ishte e ngjashme me logot e tjera te maptime, dmth te kete ate design e vet tipik qe ngjan si tjeter gje :yum: po te kete lidhej me tiranen. Dicka e ngjashme me kete.

Me thuaj me cfare mund te te ndihmoj.

Amanti

Sorry, por dizajni i tyre eshte shume rende :smiley:
Nese do jemi konsistent do jemi ne te njejtin nivel. Po shoh cfare mund te bej

Kjo e Berlinit me pelqen:

Më duket më se ok @silva.arapi. Bravo!


R.S