LINUX DAY discussion

I want to discuss about the Linux day

1 Like

Pershendetje Klesti dhe mire se erdhe tek forumi i Open Labs! :slight_smile: Mund te na japesh pak me shume kontekst rreth Linux Day? Behet fjale per ndonje konference ne Shqiperi?

Mariana

une dua te qe ta organizojme dicka te tille :

 1. nje hyrje te vogel me komandat baze te linux per ato qe nuk i dine
  1.1) ato qe dine nje hyrje per te sfidat cfare permbajne ku duhet te orientohen
 2. nje test per te pare se sa kane kuptuar nga 1 sepse e dime shum mire nga e gjithe audienca kur ka shum njerez vetem 10% e kuptojne se cfar po flitet
  3)ndarja ne grupe dhe fillimi i sfidave
  qe te jete me atraktive te veme nga nje cmim te pare per te 2 kategorite si beginner dhe advanced
  shembull:
  te i pari 1 triko linux te i 2 nje dicka tj varet nga buxheti qe kemi ne dispozicion (1 ssd,1usb 64GB 3.0 )

Klesti bravo per iniciativen. Për çfarë date apo periudhe propozon te organizohet?

R.S

nuk e di sepse duhen parapregatitur sfidat leksionet gjerat dhe un nuk jam aq i mire sa ti bej vete dhe e di shum mire ca do thote te arrish ti shpjegosh gjithcka ashtu sic duhet ne nje prezantim.
Por mendoja nga Shkurti por kam provime sepse jam student dhe eshte pak veshtire ama nuk e di duhet pare duhen parapregatitur cfare do bejeme dhe pastaj kur te jemi gati caktojme daten dhe bejme njoftimet

Për leksione dhe për sfida shiko edhe këto:

Po të kërkosh në internet mund të ketë edhe të tjera.

1 Like

kto duhen diskutuar me gjate duhet te ulemi nje dite dhe ti diskutojme me detaje dhe te marrim disa vendime ku do e zhvillojme, si do e organizojme, cfare do bejme, cfare resursesh kemi, etj etj.

23.12.2019 ora 17:00

Në rregull, i diskutoni dhe na njoftoni se çfarë u vendos.

Hi Klesti,
Te lutem mund ta zhvendosim per diten e enjte takimin?

Faleminderit,
Sidorela

Ne te njejten ore, pra 17:00


Goto this EtherPad

1 Like

Kush do te jete tek grupi i organizatoreve?
Kush do te jete speaker at advanced linux dir?

Po sikur të bëjmë për fillestarët këtë tutorial:

kurse për të përparuarit këtë:

Si ju duken?

1 Like

@kominoshja ose dikush nga admins, mund ta zhvendosni ju lutem këtë thread në kategorinë ‘shqip’? Flm

@Klesti do bëjmë një takim për t’u organizuar me të gjithë të interesuarit për të organizuar dicka të tillë. @Members kur mendoni?

R.S

Shikoni edhe mundësinë për pjesëmarrje virtuale (me videoconference, p.sh. https://meet.jit.si/, https://meet.jit.si/linux-day). Mjafton që dikush nga pjesëmarrësit realë të jetë i lidhur me një kompjutër ose celular, që tu krijojë mundësinë edhe pjesëmarrësve virtualë.
Ose bëjeni krejt virtuale. Ka shumë komunitete që funksionojnë vetëm me takime virtuale.

U ndryshua, thanks.

Une e kam pak te paqarte se ne cfare permasash doni te organizohet aktiviteti por mendoj qe do ishte shume mire nqs bejme dicka te vogel ne Open Labs si fillim dhe nqs ka interes bejme nje event te dyte me vone. Nuk mund te marr pjese ne organizimin e takimeve por do i ndjek kur te vendosni nje date dhe do shoh te ju bashkohem.

thanks!

Faleminderit per mirkeuptiin @Klesti. Te shtunen ne 11.30?

R.S

Open Labs dhe nqs ka dhe interes per tu angazhuar per online e facilitojme si proces :slight_smile:

R.S

1 Like

Une konfirmoj pjesemarrjen time te shtunen :slight_smile: